Od lutego w każdym radiowozie patrolu drogowego za mandat można będzie zapłacić kartą płatniczą lub Blikiem.

MSWiA chce, żeby wszyscy mogli płacić mandaty kartą wprost u policjanta, który dał ten mandat. Zmian w przepisach dokonano we wrześniu 2017 r. przez nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zapisano tam, że nałożoną grzywnę można uregulować w formie bezgotówkowej.
Będzie to sporym ułatwieniem, głównie dla obcokrajowców, bo o ile Polacy mogli zapłacić przelewem lub gotówką na poczcie, czy ostatnio również kartą, ale przez internet, o tyle cudzoziemcy musieli płacić gotówką. Gdy jej nie mieli, musieli udać się do najbliższego bankomatu.
- Często pytano policjantów, dlaczego nie można zapłacić mandatu od razu, na miejscu. Pytali o to głównie ludzie, którzy na co dzień płacą kartą. Zdarzało się, że policjanci musieli jechać z obcokrajowcami do bankomatu albo na pocztę po gotówkę, żeby ci mogli zapłacić grzywnę. Było to kłopotliwe i czasochłonne. Płatności bezgotówkowe znacznie usprawnią pracę policjantów i skrócą przebieg kontroli – powiedział mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.
Do obsługi i wyposażenia Policji w terminale POS wybrano firmę eService, która do końca stycznia wyposaży w nie wszystkie radiowozy. Od lutego każdy ukarany mandatem w Polsce będzie więc miał możliwość wyboru płatności bezgotówkowej przy pomocy karty płatniczej lub Blika.